Copenhagen / København

In Danish from here onwards

Næste møde er 24. april. Til mødet læser vi bogen “Responsive Web design”.

Læs mere om næste møde og UXBookClub Copenhagen på vores nye hjemmeside: http://www.uxbookclub.dk

Det sker primært for selv at kunne styre opdateringer og design. Vel mødt der.

Hvis du vil være med så start med at besøge http://www.uxbookclub.dk

Kontaktliste (opdateres ikke længere pr. 30. januar 2012)

1) Ole Gregersen, oleg@itu.dk - FDM travel og IT-Universitetet (Contact)
2) Peter Ring, pri@magnus.dk - Magnus Informatik A/S
3) Klaus Bjerager, kb@itu.dk - DesignCo
4) Eric Reiss, er@fatdux.com - The FatDUX Group ApS
5) Julie Gry Schultz-Møller, juliegry@gmail.com - BRFkredit A/S
6) Ingrid Haug, ingrid@usablemachine.com - Usable Machine
7) Mikael Thomsen, mail@mikaelthomsen.com - IT-Universitetet
8) Jacob Holm Laursen, jacob @ jacobholm.dk - DSB IT
9) Betina Merrild Yde, betinay@gmail.com - TV 2
10) Ulrik H. Gade, ulrik.gade@gmail.com
11) Julie Boesen, julieboesen@hotmail.com - Novasol
12) Elvi R. Nissen, elvi@rohde-nissen.dk - Visma Sirius A/S
13) Mikkel Kolbak, mikkel@construxion.dk - Construxion
14) Anders Schrøder, anders@schroeder.com - Telia
15) Louise Klinker, louise.klinker@lwk.dk - 1508
16) Jannick K. Sørensen, js@cmi.aau.dk - Aalborg Universitet, Campus Ballerup, Center for Communication, Media and Information Technologies (CMI)
17) Peter Mitts, peter_mitts @ hotmail.com - Dako Denmark A/S
18) Karen Mardahl, k.mardahl @ gmail.com - G.R.A.S. A/S
19) Mikkel Marius Winther, mikkelmarius@gmail.com - Wemind A/S
20) Søren Kragh Lindbo slindbo@gmail.com - ProActive A/S
21) Anders Tolborg anders@tolborg.dk - Sorthvid
22) Niels Andersen niels.andersen@wunderman.dk - Wunderman
23) Marcelo Zagal marcelo@1851media.com - 1851 media
24) Tanja Thøgersen tanjaheidi@gmail.com - (ukendt)

Books we have read

Books we have read
Notes on the synthesis of form
af Christopher Alexander

?150
“Persona”
af Lene Nielsen
Storytelling for User Experience
af Whitney Quesenbery & Kevin Brooks
Living with Complexity
af Donald A. Norman

Mental Models
af Indi Young

?150|

Groundswell
af Charlene Li og Josh Bernoff




Thoughts on Interaction Design
af John Kolko








Communicating Design
af Dan M. Brown

Persuasive Technology
af B.J. Fogg

Neuro Web Design
af Susan Weinschenk

Subject to change
af Tod Wilkens et.all

 
copenhagen.txt · Last modified: 2012/02/24 06:43 by jacobholmlaursen
 
Except where otherwise noted, content on this wiki is licensed under the following license:CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki