O co chodzi

Tworzymy Klub użytecznej książki!

Cel klubu: omawiać ciekawe publikacje, uczyć się od siebie, poznawać inne osoby zainteresowane użytecznością.

Nasza strona: http://uxbookclubpoznan.pl/

Na jakiej zasadzie działa:

 • Podczas każdego spotkania omawiamy jedną wybraną wcześniej książkę na temat użyteczności, user experience, architektury informacji, projektowania interakcji i podobnych.
 • Każdy uczestnik spotkania stara się przeczytać tę książkę.

Na spotkaniu każdy spisuje i przynosi ze sobą:

 • 2 rzeczy w książce, które szczególnie mu się spodobały
 • 1 rzecz, która się nie spodobała, z którą się nie zgodził, albo nie zrozumiał

Poznań - spotkanie 25 stycznia 2011

25 stycznia 2012 w Zoo Co-working odbyło się drugie spotkanie UX Book Club Poznań w nowym cyklu.

Handbook of Usability Testing

Sama ksiązka jako podręcznik z którego treścią trudno polemizować nie stanowiła materiału do dyskusji. To bogaty przegląd i opis najważniejszych technik i strategii badawczych potrzebnych do przeprowadzenia rzetelnych badań użyteczności. Książka stanowi swoistą biblię w dziedzinie, zarówno ze względu na zawartość jak i objętość, była też pretekstem do wielu ciekawych dygresji.

Kolejne książki

Niska frekwencja skłoniła nas do ułatwienia mobilizacji kolejnym uczestnikom:

 • Postaramy się by kolejne pozycje stanowiły ciekawszy punkt wyjścia do dyskusji
 • Tytułu będą bardziej “mindsetowe”
 • Postaramy się również by były ławiej przystępne i dostępne

Zmieniamy też sposób informowania o kolejnych eventach na skuteczniejszy.

Więcej informacji

Jeśli chcecie śledzić działania UX Book Club, dodać nas do RSS lub dołączyć do nas na Facebooku, znajdziecie na tutaj:

Dyskusje i wybór książek

Wszelkie dyskusje na temat spotkań będą odbywać się na grupie Google. Tam również będziemy wybierać książki za pomocą ankiet Google. Na grupę Facebook zaglądało zbyt mało osób a Ci nie posiadający FB nie mogli się udzielać.

Aktualności

Na stronie UX Book Club Poznań oraz na grupie na Facebooku będą pojawiać się jedynie uaktualnienia o szczegółach dotyczących kolejnych spotkań oraz opisy tych które już się odbyły.

Zapowiedzi

Zapowiedzi kolejnych spotkań będą przesyłane przede wszystkim w newsletterze, warto się zapisać. Nie wysyłamy spamu.

Dziękujemy ekipie Zoo Co-working za udostępnienie przestrzeni i sprzętów.

Poznań - reaktywacja II! (14 grudnia 2011)

14 grudnia 2011 UX Book Club Poznań spotkał się ponownie po długiej przerwie. Pierwsze spotkanie w nowym cyklu odbyło się w Concordia Design, dzięki uprzejmości firmy Cogision. pojawiło się spore grono badaczy i projektanów co zaowocowało dobrą atmosferą i ciekawą rozmową.

User Centered Agile Methods

Książka była naszym punktem wyjścia do rozmowy o skuteczności wdrażania kultury Agile i UCD w naszych macierzystych projektach. Wiele z opisanych tematów wzbudziło emocje i szereg reakcji.

Zaangażowanie i dyscyplina

Silna dyscyplina i budowanie zaangażowania wśród wszystkich członków zespołów projektowych, zgodziliśmy się, sá kluczowe przy wdrażaniu metod UCD/Agile. Wymagają odpowiedniego nastawienia i jest to inny sposób myślenia i rodzaj ideologii. Wartością przede wszystkim jest nie tyle krótszy czas czy niższy koszt wdrożenia co podniesienie jakości produktów.

Szybkie testy i wyjście do ludzi

Szybkie testowanie rozwiązań i podejście iteracyjne, choć trudne do wdrożenia (wymaga dyscypliny i zaangażowania) uznaliśmy za skuteczniejsze od projektowania upfront. Została też podkreślona waga “wyjścia w teren”, do ludzi, by testować i oceniać koncepcje wśród użytkowników w ich naturalnym środowisku.

Paper prototyping

Paper prototyping jako działanie szybkie, elastyczne i tanie stało się opozycją wobec bogatych, czasochłonnych prototypów w rozbudowanych narzędziach stanowiących przerost formy nad treścią. W tej technice znacznie łatwiejsze są budowanie, weryfikacja i konceptualizacja. Ponieważ mniej czasu poświecamy na prototypy papierowe, również przywiązanie projektantów względem tak zaprezentowanych koncepcji jest mniejsze. Axure warto odpalać gdy faktycznie konieczne jest przygotowanie prototypu na wysokim poziomie detalu do prezentacji np. decydentom.

Rozmawialiśmy też o zastosowaniu narzędzi takich jak affinity diagramming, projektowanie procesów oraz o person i o skuteczności tych metod w eliminowaniu krytycznych błędów logiki aplikacji, jeszcze na etapie projektowania. A to tylko niektóre kwestie które poruszyliśmy; udało się też nawiązać kilka ciekawych kontaktów.

Poznań - reaktywacja!

 • Miejsce: ParkIdea, ul. Grottgera 16/1, http://parkidea.pl/
 • Czas: 4 marca, wtorek, godzina 18:45

Z inicjatywy Mariusza Dziechciaronka z UCD i Tomasza Zwierzchonia z e-mage e-mage, wracamy do spotkań użytecznej książki. Reaktywowane spotkania odbywać się będą w miejscy pracy poznańskich freelancerów – ParkIdea, przy ulicy Grottgera 16/1. Dzięki staraniom Tomasza Zwierzchonia uzyskaliśmy świetne miejsce na spotkania. Serdecznie dziękujemy właścicielom Park Idea za udostępnienie miejsca.

Spotkania odbywać będą się w nieco zmienionej formule tj. zaczynamy od użyteczności, ale nie zamykamy się na inne ciekawe tematy związane m.in. z prowadzeniem e-biznesu, optymalizacją, sprawami technicznymi. Chcemy dać głos uczestnikom i zobaczymy w jakim kierunku to wszystko powędruje. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Internetem, tworzeniem serwisów, e-biznesem.

Propozycje książek na spotkanie 16 lutego

 1. T. Tullis, B. Allbert - “Measuring the user exeprience”
 2. L. Wróblewski - “Site-Seeing a Visual Approach To Web Usability”
 3. Lance Loveday, Sandra Niehaus - “E-biznes. Projektowanie dochodowych serwisów”
 4. James Kalbach -“Projektowanie nawigacji strony WWW. Optymalizacja funkcjonalności witryny”
 5. Tim Ash - “Strona docelowa. Optymalizacja, testy, konwersja”
 6. S. Krug, “Nie każ mi mysleć. O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych”
 7. “Communication Technologies - Research-Based Web Design & Usability Guidelines”(dostępna bezpłatnie on-line: http://www.scribd.com/doc/370090/Communication-Technologies-ResearchBased-Web-Design-Usability-Guidelines)

Jeżeli wybierzemy jakaś książkę z Rosenfeld Media http://www.rosenfeldmedia.com/search/?q=web+usability&x=0&y=0, to zobaczymy czy istnieje możliwość uzyskania od wydawnictwa kopii książki np. w formie e-booka. Jednym słowem jak już będzie wybrana książka na 3 spotkanie to skontaktujemy się z Rosenfeld i zapytamy czy by nam nie udostępnili kilku egzemplarzy celem naukowej debaty.

Kontakt

Mariusz Dziechciaronek dziechciaronek@ucd.com.pl http://www.ucd.com.pl

Tomasz Zwierzchoń t.zwierzchon@e-mage.pl

Poniżej zamieściliśmy wrażenia z pierwszych spotkań użytecznej książki, które miały miejsce jeszcze w siedzibie Symetrii.

Podsumowania Spotkań

Spotkanie 3 -"Usability w e-biznesie. Omówienie książki Tomasza Karwatki"

Na ostatnim spotkaniu UX Books frekwencja nie była oszałamiająca, ale mimo tego dyskusja jaka się wywiązała na temat książki Tomka Karwatki była bardzo owocna. Spotkanie rozpoczęliśmy od znalezienia odpowiedzi na pytanie do kogo Tomek Karwatka napisała książkę i dlaczego w ogóle zdecydował się na publikację. Wszystkim uczestnikom spotkania dobrze znany jest kurs usability Tomka Karwatki ze słynnym już chyba plakatem pokazującym proces tworzenia aplikacji wg. metodologii user centered design.

Kurs ten swego czasu zdobył rzeszę wiernych odbiorców i wielu ludzi w tym autor tego wpisu czerpali z niego na samym początku swojej przygody z usability. Książka Tomka Karwatki nosi podtytuł: „Usability w e-biznesie. Co kieruje Twoim klientem?”, zatem można sądzić, że skierowana jest do właścicieli sklepów internetowych, którzy chcą poprawić swoją konwersję lub rozpocząć biznes tak jak bóg przykazał od dobrego projektu. Problem w tym, że książka ta stanowi w zasadzie powtórzenie tez zawartych we wcześniej wspomnianym kursie. Kursie, który moim zdaniem jest znakomity dla początkujących adeptów usability, ale już niekoniecznie będzie idealny dla właścicieli e-sklepów. Być może grono dyskutantów z doświadczeniem w usability postawiło zbyt wysoką poprzeczkę książce z założenia adresowanej do zupełnie innego, mniej wyrobionego czytelnika, stąd te negatywne opinie.

Naszym zdaniem zabrakło w tej książce również większej ilości informacji jakie narzędzia powinien stosować właściciel e-sklepu by móc bardziej efektywnie działać. Zbyt mało miejsca poświęcono zagadnieniom testów A/B, analizie statystyk odwiedzin i konwersji w serwisie. Kolejna być może błaha dla niektórych osób sprawa, to kolorystyka publikacji. Czarno-biała książka zapewne jest tańsza w druku, ale czytelnik podobnie jak użytkownik wchodzący do czarno-białego serwisu, nie wie jakie elementy są najważniejsze, na co ma zwrócić uwagę najpierw, co ma z tego zapamiętać. Naszym zdaniem książce zabrakło świeżości spojrzenia na problemy właścicieli e-sklepów, powielanie swoich własnych tekstów jakkolwiek by nie były znakomite również nie wyszło książce na dobre.

Wracając do samego spotkania, to mamy nadzieję, że na następne spotkanie, które ma mieć miejsce 4 marca w IdeaParku na ulicy Grottgera, przyciągnie większą ilość ludzi. Chcemy, żeby spotkania UX Books nie były sztywne i statyczne, wolę żeby między uczestnikami wybuchały gorące dyskusje, niż żeby każdy spokojnie machał znudzoną głową na potwierdzenie tego co mówi druga osoba.  

Chcemy aby spotkania koncentrowały się nie tyle na konkretnej książce, ale na konkretnym zagadnieniu, np. na przyszłych spotkaniach nie będziemy omawiać już dajmy na tao książki „Jak zostać dobrym projektantem serwisów”, ale będziemy omawiać temat „Jak zostać dobrym projektantem serwisów” i pod ten temat każdy będzie mógł przeczytać sobie książki jakie sam uważa za stosowne przy danym zagadnieniu. Poza tym na min. tydzień przed spotkaniem pojawią się również wiki i goldenline propozycje tekstów, które każdy powinien przeczytać.

Podsumowując:  

 • wybieramy kolektywnie temat spotkania 4 marca
 • proponujemy teksty, (uwaga muszą być szybko dostępne, albo proponujący musi zapewnić uczestnikom ich dostępność, np,. wcześniej dostarczyć ksero powiedzmy fragmentu książki anglojęzycznej lub skan)
 • wrzucamy je na nasze konto na google docs wybrane teksty (uwaga jeśli ktoś ma w domu egzemplarz książki i chce podzielić się z innymi uczestnikami spotkania fragmentem tej książki, to może to spokojnie zrobić, takie udostępnienie nie jest przestępstwem, tak samo dzieje się jakbym pożyczył fizyczny egzemplarz książki koledze)

Na razie zrobimy taki eksperyment co z tego wyjdzie zobaczymy. Wychodzę z założenia, że lepiej urodzić mniej urodziwe dziecko i później za pomocą inżynierii genetycznej udoskonalać je, niż rozkminiać całe wieki, jakie to nasze dziecko mogłoby być piękne gdyby się w końcu urodziło.


Spotkanie 2 - „Projektowanie stron WWW." cd. - 21.05.2009

Na drugim spotkaniu poznańskiego Klubu Użytecznej Książki kontynuowano omawianie poprzedniej pozycji („Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce” M. Kasperskiego A. Boguska – Torbicz).

Ze względu na małą liczbę obecnych osób oraz ograniczony czas, nadal nie udało nam się omówić rozdziału 3 do końca. Najwięcej uwagi zostało poświęconej badaniom z użytkownikami. Dzięki obecności Barbary Kowalczyk (studentka kognitywistyki, 4 rok), uczestnicy mieli okazję usłyszeć wiele ciekawych uwag na temat tworzenia person. Prezentacja została uzupełniona o dodatkowe źródła, wykraczające poza zakres omawianej książki.

Spotkanie 1 - „Projektowanie stron WWW." - 06.05.2009

Pierwsze spotkanie UXBookClub w Poznaniu dotyczyło książki „Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce” M. Kasperskiego A. Boguska – Torbicz.

Pomimo najszczerszych chęci udało nam się omówić zaledwie 2 rozdział. Książka okazała się tylko „pretekstem” do szerokiej wymiany doświadczeń na temat sposobów prototypowania, różnych podejść i badań wykorzystywanych przy tej okazji. Dyskusja była na tyle ożywiona i dotyczyła tak wielu przenikających się wątków, że trudno zebrać je w postaci prostej notki.

Odnosząc się do samej książki uczestnicy doszli do wniosku, że:

 • nie ma lepszego kompleksowego opracowania na temat projektowania i badań w języku polskim,
 • jest to idealny wręcz podręcznik dla osób początkujących oraz kadry menadżerskiej w firmach (czyli osób, które są naszymi klientami),
 • cenny elementem jest zbiór literatury, znajdujący się po każdym rozdziale, do którego można się odwołać celem pogłębienia wiedzy.

Największe zastrzeżenia, które pojawiły się odnośnie książki, a właściwie rozdziału 2 to:

 • brak szerszych informacji dotyczących analiz np. w przypadku sortowania kart – w ten sposób ominięto najtrudniejszy element tego narzędzia,
 • brak ogólnych zasad dotyczących projektowania komputerowego – autor skupił się na pokazaniu funkcjonalności poszczególnych narzędzi, ale nie wskazał ogólnych zasad, którymi należy się kierować przy prototypowaniu komputerowym niezależnie od wykorzystywanego narzędzia.
 
poznan.txt · Last modified: 2012/02/08 23:19 by stolek
 
Except where otherwise noted, content on this wiki is licensed under the following license:CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki